Skoki na ścieżce

Historia dyscypliny

 

Prekursorem i twórcą początków trampoliny jak dyscypliny sportu był George Nissen, który zbudował w 1936 pierwszą trampolinę w swoim garażu. W Europie pierwszą federacją narodową, która działała w tej dyscyplinie była Szkocja. Po kilku latach 22 marca 1964 roku w Londynie zawiązała się Międzynarodowa Federacja Trampoliny (FIT). W tym samym czasie zostały rozegrane 1. Mistrzostwa Świata w których rozegrano konkurencje skoków indywidualnych na trampolinie i ścieżce. Konkurencje podwójnej mini- trampoliny pojawiły się na MŚ od 1970 roku.

Następny krok milowy można odnotować w 1985 kiedy to trampolina weszła do programu Światowych Igrzysk (World Games), był to ważny krok w kierunku ubiegania się i miejsce wśród dyscyplin olimpijskich. Od 1988 Międzynarodowa Federacja Trampoliny została zarejestrowana w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Natomiast od 1999 stała się częścią Międzynarodowej Federacji Gimnastyczne (FIG), by rok później wziąć udział Igrzyskach Olimpijskich w Sydney.

Skoki na ścieżce:

 

W konkurencjach skoków na ścieżce zawodnik z rozbiegu wykonuje serie skoków akrobatycznych zakończonych lądowaniem na miękkim materacu. Przyrząd na którym wykonywane są skoki to ścieżka, która zbudowana jest ze sprężyn lub fiberglass-owych prętów przykrytych wykładziną gimnastyczną. Taka konstrukcja sprawia, że ścieżka na której zawodnik wykonuje najtrudniejsze ewolucje jest miękka, a zarazem bardzo sprężysta.

Skok na ścieżce